activități catehetice

• Activități catehetice la Parohia Călimănești II

La începutul vacanței de vară, în cadrul Cercului de creație al Parohiei Călimănești II din orașul Călimănești au fost desfășurate activități cu caracter religios, desen, pictură,  jocuri.

23 Iunie 2022
  • Festivitatea de premiere a Concursului național catehetic „Rugăciunea în viața mea”,

În seria manifestărilor culturale și educaționale desfășurate cu prilejul Anului omagial și comemorativ 2022 s‑a numărat și Concursul național catehetic „Rugăciunea în viața mea”, organizat la nivelul Patriarhiei Române de Sectorul teologic‑educațional al Administrației Patriarhale.

21 Mai 2022
  • Activități catehetice la Parohia Greblești

Joi, 13 aprilie, copii de la Grădinița Greblești și elevii Școlii Primare Greblești, însoțiți de doamna educatoare Angelica Negoescu și de doamnele învățătoare Ana-Maria Constantin și Mădălina Motoi au participat la activitățile catehetice organizate la biserica parohială din comunitate.

14 Aprilie 2022
  • Proiectul „Școala din biserică" adresat tinerilor fără posibilități financiare din Parohia Gorunești

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Gorunești, la inițiativa părintelui paroh Marian Bădulescu, organizează în fiecare duminică, după Sfânta Liturghie, la Centrul social-Cultural al parohiei, proiectul „Școala din biserică".

4 Decembrie 2021
  • „Sfânta Cruce- simbolul iubirii prin jertfă” - activitate catehetică la Parohia Dozești

La început de an școlar, prin implicarea doamnei profesoare Ionica Diaconu, la Parohia Dozești s-a desfășurat activitatea catehetică „Sfânta Cruce- simbolul iubirii prin jertfă” .

21 Septembrie 2021
  • Activități catehetice la Parohia Gorunești

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Gorunești, la inițiativa părintelui paroh Marian Bădulescu, organizează în fiecare duminică la centrul social-cultural al parohiei, proiectul „Școala din Biserică". În cadrul proiectului, copiii participanți, organizați pe grupe, primesc meditații gratuite oferite de profesori de specialitate, la disciplinele Matematică,  Limba română,  Limba  engleză, Limba franceză și Religie.

10 Septembrie 2021
  • Copiii Parohiei Călimănești I în pelerinaj la Mănăstirea Sâmbăta de Sus

Copiii din grupul catehetic al Parohiei Călimănești I, însoțiți de părintele Nicolae Laurențiu Ceaușu și de profesori de la Școala Gimnazială Șerban Cantacuzino din Călimănești, au mers în pelerinaj la Mănăstirea Sâmbăta de Sus și au vizitat mai multe obiective turistice din județul Brașov.

2 Iulie 2021
  • Activități catehetice la Școala de duminică a Parohiei Galicea

„Dragostea față de Dumnezeu și față de aproapele” este noul proiect catehetic al Parohiei Galicea ce a fost implementat la Școala de duminică.
    „Proiectul se desfășoară în parteneriat cu Biblioteca Comunală Galicea și urmărește cunoașterea tradițiilor, a monumentelor religioase și culturale din localitate, dar și a personalităților ce s-au remarcat pe plan național și local în activități edministrative, culturale și educative”, a subliniat părintele Ioan Tițu.

24 Februarie 2021
  • Activitate catehetică în Parohia Câineni I

Parohia Câineni I, Protoieria Călimănești,  și Școala Gimnazială General David Praporgescu din localitatea Câinenii Mari au organizat joi, 30 ianuarie, o activitate catehetică.

31 Ianuarie 2020
  • Întâlnire catehetică în Parohia Zătreni

Elevi de la Școala Gimnazială Zătreni au participat joi, 30 ianuarie, la o întâlnire catehetică, care a avut loc la biserica Parohiei Zătreni, comuna Zătreni, județul Vâlcea. Întrunirea s-a datorat parteneriatului educațional încheiat între parohie și unitatea de învățământ.

31 Ianuarie 2020
  • Proiect catehetic la Parohia Valea Bisericii - Orlești

Parohia Valea Bisericii-Orlești, Protopopiatul Drăgășani, derulează în perioada 29 noiembrie - 07 decembrie 2019, pentru elevii și tinerii din parohie, proiectul catehetic și cultural „Iubește să fii educat!”.

2 Decembrie 2019
  • Activități catehetice la Școala Gimnazială Mihăești

Parohia Mihăești I, Protoieria Râmnicu-Vâlcea, în parteneriat cu Școala Gimnazială Măgura-Mihăești, desfășoară periodic activități cultural-duhovnicești pentru elevi.

24 Noiembrie 2019