Parohia Foleștii de Sus
Parohia Urși
Ziua Limbii Materne

Ziua internațională a Limbii Materne în Protopopiatul Horezu

Cu binecuvântarerea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, s-au organizat diferite activități cu tinerii în mai multe parohii din Protopopiatul Horezu.

Vineri, 19 februarie 2016, în Parohia Foleștii de Sus a început pregătirea pentru omagierea Zilei Limbii Materne la Centrul Educațional Formativ, pin activitatea Limba română, Limba vechilor Cazanii. Această pregătire a constat în susținerea unei cateheze despre istoria limbii române și o prezentare power point de către părintele Vasile-Emanoil Găman.

Partea a doua a acestei activități s-a desfășurat duminică, 21 februarie, după Sfânta Liturghie, printr-un deosebit moment artistic în care au fost elogiați poeții Mihai Eminescu, George Coșbuc, Gheorghe Sion, Grigore Vieru, Ioan Nenițescu, Horia Bădescu și Tudor Arghezi. Finalul a fost îmbucurător pentru toți "artiștii", care au primit cărticele cu povești religioase și iconițe.

Duminică, 21 februarie 2016, la Biserica Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil din satul Pârâienii de Jos, comuna Livezi, copiii însoțiți de domnii învățători și profesori, au participat la cateheza Limba în care ne-am născut, susținută de părintele Marian Curea, dar și la alte activități  susținute de către copii, sub îndrumarea domnului învățător Busuioceanu Constantin și doamnei învățătoare Busuioceanu Elena.

În Parohia Urși, la Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din comuna Popești, județul Vâlcea, a avut loc activitatea catehetică cu titlul Limba noastra-i o comoară. Cateheza a fost susținută de părintele Constantin-Valeriu Șerban.