Corul Seminarului Teologic

Liturghie arhierească în Parohia Runcu

În duminica a şasea după Paşti, a vindecării orbului din naştere, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârşit Sfânta Liturghie la Parohia Runcu din Protopopiatul Călimăneşti, împreună cu un sobor de preoţi şi de diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Ionel Cristian a fost hirotonit întru diacon pe seama Parohiei Bujoreni. Răspunsurile la strană au fost date de psalţii Seminarului Teologic Sfântul Nicolae din Râmnicu-Vâlcea.

Credincioşii din Parohia Runcu s-au bucurat de prezenţa Părintelui Arhiepiscop, care în cuvântul de învăţătură i-a îndemnat să creadă cu tărie, aşa cum a crezut orbul din pericopa Evanghelică a zilei. Minunea petrecută cu orbul din naştere pune înaintea sufletelor noastre mai multe întrebări: Nu cumva şi noi suntem orbi? Credem noi cu aceeaşi tărie cu care a crezut şi a mărturisit acest orb? Putem avea sufletul nostru orb atunci când nu Îl recunoaştem pe Dumnezeu, atunci când ne îndepărtăm de Dumnezeu, atunci când auzim de poruncile Lui şi nu le împlinim. Suntem orbi atunci când nu-i învăţăm pe cei de lângă noi ceea ce vedem şi auzim aici, în Biserica lui Dumnezeu. Suntem orbi atunci când nu-i educăm pe copiii noştri cu respect faţă de cele sfinte, cu dragoste faţă de Dumnezeu, faţă de sfinţii Săi, faţă de Preacurata Sa Maică.