Copiii Parohiei Călimănești I în pelerinaj la Mănăstirea Sâmbăta de Sus

2 Iulie 2021 / Învățământ

Copiii din grupul catehetic al Parohiei Călimănești I, însoțiți de părintele Nicolae Laurențiu Ceaușu și de profesori de la Școala Gimnazială Șerban Cantacuzino din Călimănești, au mers în pelerinaj la Mănăstirea Sâmbăta de Sus și au vizitat mai multe obiective turistice din județul Brașov.

Participarea tinerilor în acest pelerinaj a fost susținută de Primăria Călimănești din dorința de a răsplăti rezultatele deosebite obținute de elevi la finalul anului școlar.

„Suntem la finalul unui an școlar în care am propus tinerilor anumite proiecte care să suscite interes, să determine motivația de a participa la dialog și de a-i ține aproape de Biserică. Ne dorim ca, pe lângă partea informativă, activitățile pe care le propunem tinerilor să determine o formare a caracterului prin asumarea unor valori și transformarea acestora în virtuți”, a precizat părintele Nicolae Laurențiu Ceaușu.