Parohia Râmeşti
Parohia Costeşti
Protopiatul Horezu

Ziua Mamei, serbată în Protopiatul Horezu

În Protopopiatul Horezu s-au desfăşurat activităţi în cinstea Zilei Mamei.

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, în Protopopiatul Horezu s-au desfăşurat activităţi în cinstea Zilei Mamei. Începând cu 4 martie o parte din preoții protopopiatului au făcut pregătiri cu copiii pentru ziua de 8 martie.

Duminică, 6 martie, după Sfânta Liturghie, în Parohia Foleștii de Sus au fost înmânate mamelor felicitările confecționate de copii. Micul spectacol susținut de solitorii dragostei creștine au adus în inimile mămicilor, dar și în inimile tuturor celor prezenți, zâmbet, bucurie și speranță. Pentru aceasta părintele Emanoil Găman a oferit copiilor câte un mic dar.

În Parohia Bodesti II, în ziua de 4 martie s-au desfășurat activități cu ocazia Zilei Mărţişorului. Părintele Vasile-Aurelian Munteanu, în parteneriat cu Școala Gimnazială Bodeşti a organizat cu copiii un program creativ. La biserica parohială Sfânta Treime aceştia au confecționat mărțișoare pentru a le oferi mamelor cu ocazia acestor zile.

În ziua de 5 martie, în Parohia Dianu, la biserica Sfintii Voievozi s-a organizat o seara de creație artistică cu numele Scrisoare pentru Mama mea, pentru cinstirea celor mai dragi persoane din viaţa noastră. Sub îndrumarea părintelui Ion-Alin Marin, copiii au realizat felicitări celor care le-au dat viața. Au participat 16 copii de la școala Căpitan Mărășanu - Stroești. Duminica, 6 Martie, după ce au participat la Sfântă Liturghie, copiii au dăruit felicitările mămicilor lor și mărțișoare celorlalte femei prezente.

În Parohia Cernișoara, în ziua de 6 martie a avut loc o serbare, după Sfânta Liturghie, săvârșită la biserica parohială Sfântul Nicolae. Copiii au recitat poezii, au cântat alese cântece spre bucuria mămicilor prezente.

În Parohia Costești, prin implicarea părintelui Filip Marin, micuții au încălzit inimile mămicilor cu cântece și versuri minunate la serbarea de 8 martie a copiilor de la Școala Gimnazială din Costești.

În Parohia Râmești, din orașul Horezu, în  ziua de 7 martie a avut loc un moment artistic pentru Ziua Mamei, organizat de părintele Constantin Dumitrescu în colaborare cu părintele Eugen Ioan de la Schitul Sfântul Ștefan și părintele  Liviu Geană, profesor de religie la Școala Gimnazială Romanii de Jos. Acesta a fost precedat de o cateheză în care părintele a explicat copiilor timpul de când a început sărbătorirea acestei zile și cum a ajuns să fie cinstită în toată lumea. De asemenea, părintele Eugen Ioan a specificat că această sărbătoare este una laică și că adevărata zi închinată mamelor creștine este în ziua prăznuirii Bunei Vestiri. Finalul a fost  marcat de recitalul de poezie al copiilor îndrumați de părintele profesor Liviu Geană.

Duminică, după Sfânta Liturghie, în Parohia Mateești II, părintele Constantin Șandu a continuat vestirea primăverii prin alte activități frumoase care evidențiează menirea celei mai dragi ființe de pe pământ, mama.