Eşti aici

50 de persoane de etnie rromă au primit sprijin din partea Arhiepiscopiei Râmnicului

29 Noiembrie 2021 / Social

Vineri, 29 noiembrie, Sectorul social al Arhiepiscopiei Râmnicului  în colaborare cu Paraclisul Arhiepiscopal BunaVestire din Municipiul Râmnicu-Vâlcea, a continuat seria faptelor bune, prin vizitarea mai multor familii de etnie rromă, aflate în dificultate, din Cartierul Colonie Nuci, județul Vâlcea. Astfel, au fost distribuite obiecte de îmbrăcăminte și încălțăminte, jucării, un pătuț, dar și obiecte de uz casnic, pentru cincizeci de persoane, care se află într-o perioadă dificilă și au nevoie de sprijin.

„Prin derularea acestei acțiuni social-filantropice, ne-am propus să aducem un strop de bucurie beneficiarilor noștri, care ne primesc de fiecare dată, cu zâmbetul pe buze. Am vizitat cincizeci de persoane de etnie rromă, mămici cu mulți copii, pe chipul cărora se putea ușor observa, durerea și nesiguranța zilei de mâine, și le-am oferit obiecte vestimentare, încălțăminte, jucării, dar și obiecte de uz casnic”, a precizat Viorica-Adriana Iancu, Consilier social al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Alte articole despre: