Conferințele „În vremuri tulburi Îl căutăm cu ardoare pe Dumnezeu”, la Biserica „Toți Sfinții”

1 Octombrie 2020 / Cultural

Miercuri, 30 septembrie, la Biserica „Toți Sfinții” din Râmnicu-Vâlcea a debutat seria întâlnirilor duhovnicești „În vremuri tulburi Îl căutăm cu ardoare pe Dumnezeu”.

La prima întâlnire, doamna prof. Luciana Vlad a vorbit despre „Curajul vieții”, accentul fiind pus pe darul și curajul vieții în aceste vremuri tulburi.
De asemenea a fost evidențiat rolul iubirii semenului, precizând că iubirea aduce pace și liniște în mintea și trupul nostru. Iubirea semenului vindecă sufletul și aduce liniștea în viața credinciosului.
„Viaţa este darul lui Dumnezeu făcut omului de la creaţie, Dumnezeu fiind izvorul vieţii. Curajul vieții constă în mărturisirea credinței. Suntem chemaţi să avem curaj, chiar cu riscul de a deveni incomozi, apărând, propovăduind şi mărturisind adevărul, care „ne va face liberi!”
Mântuitorul Hristos  ne-a îndemnat să îndrăznim, să avem curaj, să nu ne temem, căci „El a biruit lumea!”, a subliniat părintele Constantin Cârstea în debutul manifestării.