Eşti aici

400 de pachete cu alimente, fructe și dulciuri au fost oferite de către Protoieria Râmnicu-Vâlcea beneficiarilor Centrului de îngrijire Băbeni și persoanelor nevoiașe

23 Decembrie 2022 / Social

Părintele protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu împreună doamna consilier social Viorica Adriana Iancu au oferit daruri copiilor și adulților din cadrul serviciilor sociale rezidențiale și de zi subordonate Direcției Generale de Asistență Socială și protecția Copilului Vâlcea, precum și mai multor familii cu mulți copii ori persoanelor vârstnice.

Cadourile au constat în pachete cu dulciuri, fructe și produse specifice sărbătorilor, alimente, fructe, dulciuri şi alte ajutoare.
În unele centre au fost organizate spectacole de colinde, la finalul cărora părintele protoiereu a spus despre Praznicul Crăciunul că este sărbătoarea darurilor, în care trebuie să fim buni și darnici, iar prin faptele bune putem moșteni viața veșnică, după cum ne încredințează Sfântul Pavel: „Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, în ceruri” (II Corinteni 5, 1)”.

Alte articole despre: