Parohiei Ionești II

Pelerinaj la Parohia Ionești II de Ziua Copilului

10 Iunie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, de Ziua Copilului, în cadrul Parohiei Ionești II a fost organizat un pelerinaj istorico-religios la toate monumentele naturale, istorice și religioase din comuna Ionești.

Organizatorii pelerinajului la care au participat 35 de elevi de la Școala Generală Ionești, au fost părintele Diaconu Constantin și domnul profesor de religie Mihai Buteata.

Obiectivele vizitate au fost: Alunul din Ionești trecut în lista monumentelor naturii cu o vechime de cca. 150 ani, fiind cel mai bătrân alun din țară, castrul roman Pons Aluti și bisericile monumente istorice din comuna Ionești - biserica Bucșani 1748, biserica Obeni 1842, biserica din lemn din Ionestii Govorei 1850 și biserica din lemn Marcea 1866.

Scopul acestui itinerar a fost acela de a evidenția în sufletele copiilor istoria și credința strămoșilor noștri, protejarea acestor monumente pentru a fi predate mai târziu generațiilor ce ne vor urma, dar și  îndemnul copiilor spre  a-și iubi neamul, țara, credința și Biserica strămoșească.

În final părintele a oferit copiilor în incinta Centrului Social Religios ,,Sf. Nicolae’’ o masa festiva și le-a transmis cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop.