Program de colinde la Parohia Târg Horezu

18 Decembrie 2023 / Social

Cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la biserica cu hramul „Nașterea Maicii Domnului" din cadrul Parohiei Târg Horezu, duminică, 17 decembrie, a avut loc un recital de colinde.

Grupul de colindători însoțiți de doamnaa profesor Mioara Văduva a transmis credincioșilor prezenți bucuria și emoția sfântă pe care marea sărbătoare creștină a Naștereii Domnului o aduce în lume.
Preotul paroh Vulpe Constantin-Dorel a explicat celor prezenți rolul colindelor și importanța mesajului pe care ele ni-l transmit „În această perioadă de mare sărbătoare să primim cu nespusă bucurie și smerenie colindătorii, să-i încurajăm pe cei ce cântă colindul sfânt și bun și să îl transmitem mai departe celor de după noi”, iar la final a împărțit din partea parohiei, daruri colindătorilor.