Parohia Roești a organizat Concertul de Colinde

19 Decembrie 2023 / Cultural

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Roești, din Protopopiatul Horezu, a organizat Concertul de Colinde intitulat „Vin colindătorii, cum veneau odată!".

Grupul de colindători dirijat de preotul paroh Alexandru Dănăilă a transmis credincioşilor prezenţi bucuria și emoţia sfântă pe care marea sărbătoare creștină a Naștereii Domnului o aduce în Lume, iar la finalul concertului Consiliul Parohial împrună cu Consiliul Local au oferit daruri tuturor copiilor.
În cuvântul de învățătură transmis, părintele paroh a explicat celor prezenţi rolul colindelor și importanţa mesajului pe care ele ni-l transmit „Prin datini, obiceiuri și tradiții și, cu deosebire, prin colinde, poporul român s-a legitimat în lume, și-a păstrat vie credința, conștiința națională și graiul său dulce ca un fagure cu miere, cum inspirat l-a caracterizat pentru eternitate marele poet  Eminescu".