Parohia Runcu

• ÎPS Varsanufie

Liturghie arhierească în Parohia Runcu

În duminica a şasea după Paşti, a vindecării orbului din naştere, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a săvârşit Sfânta Liturghie la Parohia Runcu din Protopopiatul Călimăneşti, împreună cu un sobor de preoţi şi de diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Ionel Cristian a fost hirotonit întru diacon pe seama Parohiei Bujoreni. Răspunsurile la strană au fost date de psalţii Seminarului Teologic Sfântul Nicolae din Râmnicu-Vâlcea.

5 Iunie 2016
  • Ziua Internaţională a Poeziei

Poezia, cale către suflet

Duminică, 20 martie 2016, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, preotul Mitu Vasile-Daniel de la Parohia Dăeşti 1, preoţii Bănicioiu Gheorghe şi Dângă Florian de la Parohia Fedeleşoiu şi preotul Oprescu Virgil de la Parohia Runcu, din Protoieria Călimăneşti, au organizat activităţi menite să evidenţieze importanţa şi rolul poeziei în cultura şi spiritualitatea societăţii româneşti.

20 Martie 2016