Cercul Pastoral Măciuca Cercul Pastoral Măciuca

Cercul Pastoral Măciuca s-a întrunit la Parohia Mărgineni

13 Martie 2016 / Administrativ

Marţi, 16 martie 2016, la Parohia Sf. Nicolae Mărgineni, din comuna Valea Mare, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Invățământ și activități cu tineretul, a avut loc o nouă întrunire a Cercului Pastoral Măciuca.

În prezenţa a numeroşi credincioşi, s-a săvârşit Taina Sfântului Maslu, la sfârşitul căruia părintele paroh Făurar Ion, a ţinut un scurt cuvânt de învăţătură, iar domnul profesor de Religie, Nicolaescu Adrian, a prezentat tema Sfânta Taina a Maslului-importanţa şi efectele acesteia în viaţa credincioşilor.

Lucrările au fost deschise de părintele Garju Ion, coordonatorul cercului pastoral, iar tema Formarea spirituală a tinerilor şi orientarea lor spre însuşirea valorilor perene prin intermediul familiei, bisericii şi şcolii, a fost susţinută de părintele Făurar Ion. În cadrul sedinţei, s-au discutat şi diferite probleme actuale în ceea ce priveşte educaţia tinerilor. Pr. Inspector Sichigea Daniel Ionuț, a vorbit despre implicarea activă a preoţilor în educaţia  tinerei generaţii.