Activități catehetice la Parohia Boișoara

18 Noiembrie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, în cadrul parteneriatului Parohiei Boișoara cu Şcoala Gimnazială Boişoara, în prima săptămână din Postul Nașterii Domnului, la invitația conducerii școlii și a domnului profesor Ungureanu Adrian, Părintele  Mihai Cristian Mitu a fost invitat la orele de religie. În cadrul activității, părintele le-a prezentat copiilor rânduiala Proscomidiei, precum și simbolismul acesteia.

Copiii au dat dovadă de multă dorinţă de cunoaştere şi interes cu privire la ceea ce se săvârşeşte în Sfântul Altar, iar  părintele i-a îndemnat pe copii ca în acest post al Crăciunului să fie milostivi, să-i poarte în rugăciuni pe cei bolnavi, să postească, să se spovedească pentru a putea primi Sfânta Împărtășanie.