Procesiune în Parohia Pietrarii de Sus

19 Martie 2019 / Învățământ

De 12 ani, Parohia Pietrarii de Sus, din comuna Pietrari, Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, organizează în Duminica Ortodoxiei, o procesiune cu icoane.

„Și în acest an, în prima duminică de Postul Sfintelor Paști, 17 martie, am organizat în cadrul parohiei noastre o procesiune cu icoane, întru pomenirea biruinței cultului icoanelor, restabilit de împărăteasa Teodora a Bizanțului și patriarhul Metodie al Constantinopolului în anul 843. După săvârșirea Sfintei Liturghii a Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, preoții slujitori dimpreună cu credincioșii, care au purtat icoane, am plecat în procesiune de la locașul de cult spre troițele din parohie. Alaiul procesiunii a fost condus de icoana Domnului Iisus Hristos. Prima oprire a procesiunii a fost la troița Eroilor, cu hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, iar după parcurgerea unei distanțe de aproximativ 1 km., procesiunea s-a oprit la troița cu hramul Sfinții Împărați Constantin și Elena. În acest loc, dimpreună cu preotul co-slujitor Viorel Constantin Diaconu, am oficiat slujbele de sfințire a apei și de binecuvântare a icoanelor și credincioșilor”, a precizat pr. paroh Viorel Diaconu.