Activități catehetice la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Râmnicu-Vâlcea

26 Mai 2017 / Învățământ

La Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Râmnicu-Vâlcea, începând cu luna mai a.c. se desfășoară un proiect pentru copii și tineri al cărui scop este atragerea acestora și a părinților la Sfânta Biserică pentru ca Biserica să aibă viitor, iar copiii să crească și să ducă mai departe credința, istoria, cultura și tradiția strămoșească.

La aceste activități, alături de copii, tineri și părinți, participă ca și coordonatori de proiect și formatori, cadre didactice, educatori, învățători și profesori.

Proiectul se desfășoară săptămânal, în fiecare zi dejoi, între orele 16.00 și 18.00, în Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”din Nord. Se vizionează filme religioase şi se desfășoară jocuri cu teme religioase precum și ateliere de lucru și de creație.