Acțiuni social-pastorale în Parohia Avrămești

29 Aprilie 2019 / Social

În cea de-a doua  zi de prăznuire a Învierii Domnului, în cadrul Parohiei Avrămești din comuna Scundu, Protopopiatul Drăgășani a avut loc o acțiune social-filantropică la Căminul de Bătrâni din Comuna Scundu în cadrul căreia au fost oferite pachete cu alimente.

„Această vizită pastorală pe care am realizat-o în această primă zi din Săptămâna Luminată reprezintă urmarea cuvântului Mântuitorului care ne învață să cercetăm pe cei bolnavi și în neputințe (Matei XXV, 36), cu precădere în aceste zile de prăznuire a Învierii Domnului. În acest fel suntem următori ai cuvântului evanghelic, împărtășind înaintașilor noștri bucuria comuniunii celui mai mare praznic al creștinătății, Învierea Domnului nostru Iisus Hristos”, a precizat părintele paroh Ion Dumitrașcu.