Cerc pastoral la Parohia Prundeni I - Drăgășani

1 Septembrie 2023 / Administrativ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ziua de 31 august 2023, la Parohia Prundeni I, din Protopopiatul Drăgășani, a avut loc întâlnirea preoților din cadrul Cercului Pastoral Drăgășani.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, după care părintele paroh Făurescu Ion a susținut referatul „Principii și metode privind pastorația persoanelor vârstnice în viața Bisericii.
Lucrarea a fost bine documentată și argumentată pe dovezi scripturistice și patristice, fiind evidențiate, îndeosebi, metodele și diversele căi de implicare în ajutorarea persoanelor în vârstă, temă actuală și de o deosebită importanță în societatea noastră contemporană.
,,O prioritate aparte pe care noi, slujitorii sfintelor altarelor, trebuie să o avem în vedere, în pastorația vârstnicilor, este aceea de a considera perioada bătrâneții ca un privilegiu, o perioadă de creștere și îmbogățire duhovnicească prin rugăciune”, a subliniat părintele Făurescu Ion.