Enoriași din Parohia Dobrușa, pelerini la mănăstiri din Vâlcea și Sibiu

19 Octombrie 2019 / Social

Parohia Dobrușa din comuna Ștefănești, Protoieria Drăgășani, a organizat sâmbătă, 19 octombrie, un pelerinaj la mănăstiri din județele Vâlcea și Sibiu.

„Pelerinajul pe care Parohia Dobrușa l-a organizat pentru enoriași a debutat cu rostirea rugăciunii de călătorie, pentru ca Dumnezeu să ne vegheze pe drumul pe care-l aveam de parcurs. De-a lungul itinerariului nostru duhovnicesc am vizitat și ne-am închinat la două mănăstiri de tradiție din județul Vâlcea, și anume Ostrov și Cozia, unde li s-a adus la cunoștință pelerinilor istoria lor și însemnătatea veșmântului lor iconografic, iar apoi au admirat frumusețea peisajului în care acestea se află. Pelerinajul a continuat la câteva mănăstiri din județul Sibiu, începând cu Catedrala Ortodoxă Mitropolitană, apoi Mănăstirea Sădinca și Mănăstirea Turnu-Roșu, unde, de asemenea, pelerinii au aflat despre istoria locașurilor de cult și despre viețuirea duhovnicească din zona Sibiului. Sperăm că acest pelerinaj și-a împlinit menirea sa, și anume ca enoriașii participanți să înțeleagă însemnătatea rugăciunii pentru viața lor duhovnicească și astfel să-și întărească râvna de a se apropia și mai mult de Dumnezeu”, a precizat pr. paroh Dragoș Butușină.