Parohia Văleni-Barcane Parohia Văleni-Barcane
Sfinții Trei Ierarhi

Cateheză cu tinerii la Parohia Văleni-Barcane

1 Februarie 2016 / Învățământ / Pr. Nifon Dorin Iancu

Sâmbătă, 30 ianuarie 2016, de sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, enoriașii Parohiei Valeni-Barcane din comuna Păușești, județul Vâlcea, au sărbătorit hramul bisericii parohiale. Ca în fiecare an, acest eveniment duhovnicesc foarte important pentru parohie aduce mai multă râvnă și lucrare duhovnicească în viața tinerilor.

Anul acesta, sărbătoarea a început cu o frumoasă slujbă de Vecernie, urmată de cateheza pentru copii intitulată Sfinții Trei Ierarhi, împreună lucrători pentru mântuirea noastră.

Sfînta liturghie a adus o bucurie deosebit de mare în inimile enoriașilor prezenți în număr foarte mare, dar și cuvântul de învățătură rostit de părintele paroh Nicolae-Marian Văduva, care la final le-a mulțumit tuturor celor care au participat la înfăptuirea și înfrumusețarea acestei sărbători.