„Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în data de 13 august, Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Biroului Eparhial de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat un pelerinaj la Mănăstirea Nicula, Mănăstirea Dumbrava și Catedrala Arhiepiscopală din Alba Iulia.

În cadrul acestui pelerinaj, credincioșii au participat la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Nicula şi s-au închinat la Icoana făcătoare de minuni aşezată în mănăstire.
„Prin pelerinaj, creștinul depășește dificultăți ale vieții și află în multe situații rezolvarea unor probleme. ,Pelerinajul înseamnă pentru mulți spațiul și timpul în care toți oamenii sunt la fel, în care nimeni nu dorește să arate diferența de condiție socială, bogăție, funcție și altele”, a subliniat Părintele Părintele Nicolae Dorin Buda. Acest pelerinajul face parte din programul „Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”.