Premierea câștigătorilor Concursului Național Catehetic „Hristos - Cuvântul care vindecă”

22 Mai / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, în perioada decembrie 2023 – mai 2024, în Arhiepiscopia Râmnicului s-a desfășurat Concursul Național Catehetic „Hristos – Cuvântul care vindecă”.

Proiectul câștigător, clasat pe locul I, în cadrul Eparhiei Râmnicului, a aparținut Grupului catehetic „Sfântul Stelian”, al Parohiei Bodești I, coordonat de Pr. Constantin Mălin Zamfir.
Intitulat „ZÂMBETELE COPIILOR - RAZE DE SPERANȚĂ CE MÂNGÂIE SUFLETELE CELOR SUFERINZI”, proiectul a avut ca scop formarea copiilor în vederea conștientizării consecințelor bolii precum și deprinderea unei atitudini milostive și conștiente față de aproapele și de bolnavi, dorind să devină mai buni, mai toleranţi, mai responsabili.
Astfel, la premierea din 21 mai 2024, organizată de Patriarhia Română, delegația Arhiepiscopiei Râmnicului a fost reprezentată de Grupul catehetic „Sfântul Stelian”, al Parohiei Bodești I, unde a fost felicitată de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.