Cateheze în Protopopiatul Horezu

9 Ianuarie 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin coordonarea Sectorului Învățământ și Activități cu Tineretul, preoții Protopopiatului Horezu au reluat proiectele catehetice desfășurate în cadrul centrelor parohiale.

În ajunul sărbătoririi Sfântului Ioan Botezătorul, Pr. Mihai Cârțan, Parohia Horezu I, Pr. Claudiu Georgescu, Parohia Slăvești, Pr. Ioan-Lucian Manu, Parohia Dobriceni, Pr. Mihail Gherghina, Parohia Zătreni, Pr.  Constantin-Valeriu Șerban, Parohia Urși, Pr. Mălin-Constantin Zamfir, Parohia Bodești I, au organizat primele întâlniri catehetice din acest an.

Vorbind despre activitatea catehetică din cadrul parohiilor, Părintele Protoiereu Mihai Cârțan a precizat că acesta „trebuie să fie continuă. Cateheza înseamnă împărtăşirea învăţăturii creştine prin procesul de învăţare. Împlinind această poruncă dumnezeiască, înşişi Apostolii au fost primii care au promovat-o. Prin cuvânt, toate au fost făcute de Dumnezeu. Tot prin cuvânt, propovăduit de Sfinţii Apostoli şi transmis prin tradiţie episcopilor, preoţilor, se arată o misiune care are scopul de a împărtăşi învăţătura creştină atât colectiv, cât şi individual. Prin această catehizare individuală se întăreşte ceea ce individul a putut afla prin învăţătura de obşte, prin catehizarea mulţimilor, lucru absolut necesar, pentru că, în felul acesta, cunoştinţele pe care le primesc credincioşii prin catehizarea individuală se întăresc, se verifică, asemănându-se acest proces cu principiile şi conţinutul orei de Religie din şcoală”.