Mănăstirea Turnu
Călătorind împreună cu Dumnezeu
Mănăstirea Ostrov

Călătorind împreună cu Dumnezeu

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, parohiile Valea Bisericii - Orleşti, Blejani - Scundu, Mitrofani, Capul Dealului - Drăgăşani, Pietroasa - Suteşti, Nemoiu - Amărăşti, Aninoasa - Glăvile, Mădulari şi Uşurei 1 - Suşani, au desfăşurat o nouă etapa din parteneriatul parohial Călătorind împreună cu Dumnezeu la mănăstirile Turnu şi Ostrov.

Cei 70 de credincioși care au participat la slujba Acatistului Bunei-Vestiri, au vizitat apoi Muzeul amenajat în incinta mănăstirii Ostrov, primind informaţii despre istoricul acestei asezări monahale de la monahia Anastasia.

De asemenea, la sfârșitul activităților, preoții au rostit rugăciuni în semn de prețuire a mamelor creștine și au oferit fiecărui pelerin câte un înscris cu activitățile desfășurate la cele două mănăstiri, acatiste, iconițe și metaniere.

Prin grija părintelui protoiereu Mădalin-Iulian Buşagă, sunt implicaţi în acest parteneriat de pelerinaje la mănăstirile din cuprinsul Arhiepiscopiei Râmncului preoţii Mihai Sorin, Sîia Luca-Georgian, Făurescu Ion, Vladu Cătălin, Sichigea Ionuţ-Daniel, Stoica Daniel- Dumitru, Barboni Silviu-Marian, Maria Vasile-Claudiu şi Catană Adrian, sub coordonarea Sectorului Învăţământ şi Activitaţi cu tineretul al Arhiepiscopiei Râmnicului prin îndrumarea Părintelui Consilier Arhidiacon Prof. Dr. Dumitru-Codruţ Scurtu.