Activități catehetice la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” - Stupărei

17 August 2016 / Învățământ

În Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Stupărei,  a avut loc sâmbătă, 13 august 2016, cateheza cu tema „Maica Domnului prin ochii de copil”.

Activitatea catehetică  a fost organizată şi desfășurată de către Părintele Lăcraru Mihail în colaborare cu doamna profesor de religie Lăcraru Laura de la Şcoala Gimazială „Take Ionescu” din Râmnicu-Vâlcea şi doamna profesor pentru învăţământ preşcolar Dinică Ramona de la Şcoala Gimnazială Colonie din Râmnicu-Vâlcea. La activitate au participat 20 de copii cu vârste între 6 şi 13 ani.

Copiii au avut posibilitatea să cunoască prezentările biblice și patristice referitoare la viaţa şi sărbătorile închinate Maicii Domnului, dar şi să prezinte cunoştinţele dobândite în cadrul orei de religie. Copiii au ascultat povestioare, au participat la jocuri educative, iar în finalul activității au colorat imagini cu sărbătorile închinate Maicii Domnului. Pe tot parcursul activităţilor s-au putut observa entuziasmul şi bucuria copiilor care, în acest mod interactiv, au aflat lucruri noi şi folositoare pentru  educația lor moral-religioasă.

În finalul activităţii au primit iconiţe şi dulciuri iar prin această întâlnire au avut posibilitatea să-şi împărtăşească şi impresii de vacanţă. „Bucuria cu care au participat copiii la această acţiune ne-a determinat să ne propunem organizarea unor astfel de activităţi în fiecare an pe toată perioada Postului Adormirea Maicii Domnului”, a precizat Părintele Lăcraru Mihail.