Parohia Brezoi I

• Manifestări dedicate Zilei universale a iei la Parohia Brezoi I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Brezoi I, în ziua de 24 iunie, după săvârșirea Sfintei Liturghii a avut loc un eveniment cultural  dedicat Zilei universale a iei.

25 Iunie 2018
  • Şcoala de vară a Parohiei Brezoi I la cea de-a șasea ediție

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 7 iulie, s-a dat startul ediţiei a VI-a a Școlii de vară organizată la Parohia Brezoi I din Protopopiatul Călimăneşti.

12 Iulie 2017
  • Eroii neamului cinstiți în localitatea Brezoi

De ziua Înălţării Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, parohiile Brezoi I și Brezoi III au comemorat eroii neamului căzuţi la datorie în timpul Primului Război Mondial.

26 Mai 2017
  • Sărbătoarea Sfântului Andrei şi Ziua Naţională a României în Parohia Brezoi I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, în cadrul parteneriatului Parohiei Brezoi I cu Liceul „Gheorghe Surdu” au fost desfăşurate activităţi menite să încununeze Sărbătoarea Sfântului Andrei, Ocrotitorul Românilor, şi Ziua Naţională a României.

1 Decembrie 2016
  • Hramul Parohiei Brezoi I

Joi, 21 noiembrie, Parohia Brezoi I din Protopopiatul Călimăneşti a îmbrăcat haină de sărbătoare la praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului, ocrotitoarea  sfântului locaș.

22 Noiembrie 2016
  • Activități catehetice și sportive prilejuite de Ziua Internațională a șahului

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, sâmbătă, 19 iulie 2016, în cadrul programelor de catehizare desfășurate în parohiile Brezoi I și Bercioiu din Protoieria Călimănești, s-au desfășurat și activități de promovarea a „sportului minții” - șahul.

21 Iulie 2016
  • Cercul pastoral „Valea Lotrului”

Întrunirea Cercului pastoral „Valea Lotrului” la Parohia Brezoi I

Marţi, 7 iunie 2016, Parohia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” Brezoi I din oraşul Brezoi, Protopopiatul Călimăneşti, Judeţul Vâlcea, a fost gazda întâlnirii membrilor Cercului pastoral „Valea Lotrului” la care au participat Pr. Dr. Preoteasa Daniel, Pr. Prof. Chima Vasile (Parohia Brezoi I), Pr. Şerban Daniel, Pr. Cârmici Sorin (Parohia Brezoi III), Pr. Ionescu Gabriel (Parohia Călineşti) şi Pr. Rogoz Marius (Parohia Malaia), alături de elevi ai Liceului „Gheorghe Surdu” din Brezoi şi alţi invitaţi.

10 Iunie 2016
  • Parohia Greblești

Ziua mondială fără tutun

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, Biroul de Cateheză al Protoieriei Călimăneşti, a desfăşurat cu ocazia Zilei mondiale fără tutun următoarele activităţi:

2 Iunie 2016
  • Parohia Dăești I

Ziua Internaţională a Cărţii pentru Copii

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, a fost celebrată Ziua Internaţională a Cărţii pentru Copii.

4 Aprilie 2016
  • Parohia Brezoi I

Cateheză la Parohia Brezoi I

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Buda Nicolae-Dorin, coordonatorul  Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat o întâlnire cu tinerii rromi din comunitatea Valea lui Stan, Parohia Brezoi I, Protopopiatul Călimănești, în data de 13 martie 2016.

La această întâlnire au participat părintele Preoteasa Daniel și părintele Chima Vasile care a susţinut o cateheză cu tema, Patimile și Moartea Domnului.

17 Martie 2016
  • Ziua Mărţişorului

Începutul unei noi primăveri

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, Biroul de Cateheză al Protoieriei Călimăneşti a desfăşurat sub coordonarea Pr. Prof. Chima Vasile Marian, următoarele activităţi:

Parohia Brezoi I a dăruit mărţişoare în  ziua de 29 februarie tuturor femeilor participante la slujba Sfintei Liturghii, ca o anticipare a zilei de 1 Martie, Ziua mărţişorului. Mărţişoarele au fost realizate de copiii Şcolii Nr. 1 Brezoi, participanţi şi la activităţile parohiei.

2 Martie 2016
  • Școală de Vară la Parohia Brezoi I

În perioada 3-11 august 2015, Parohia Brezoi I, din Protoieria Călimănești, desfășoară cea de-a treia ediție a Școlii de Vară, proiect coordonat de pr. dr. Preoteasa Daniel și pr. prof. Chima Vasile Marian. La această activitate participă un număr de 30 de copii cu vârste cuprinse între 7 și 17 ani.

7 August 2015