Școala de Vară a Parohiei Brezoi I

7 Iulie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 1-7 iulie, la Parohia Brezoi I s-a desfăşurat cea de-a VIII-a ediție a Școlii de vară, în cadrul căreia au fost organizate activități educaționale.

Deschiderea școlii de vară a avut loc în ziua de 1 iulie la slujba de Te Deum, la finalul cărora părintele Daniel Preoteasa a vorbit tinerilor și echipei de voluntari din cadrul proiectului, formată din elevi de liceu, profesori și membrii ai comitetului parohial, despre valorile educației religioase care poate deveni un prilej de fortificare interuioară, de identificare a sinelui, de descoperire a idealurilor.

Ca și în edițiile trecute, în cadrul proiectului au fost implicați profesori de la Liceul „Gheorghe Surdu”, asociații de tineret, Primăria Brezoi și Parcul Național Cozia. În cele șase zile, 50 de copii au participat la ateliere de dezvoltare personală, jocuri și competiții sportive.