„Pe urmele Basarabilor” – pelerinaj organizat de Seminarul Teologic din Râmnicu-Vâlcea

20 Iunie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la finalul anului școlar 2016-2017, elevii Seminarului Teologic Sfântul Nicolae din Râmnicu- Vâlcea au participat la Pelerinajul „Pe urmele Basarabilor”, desfășurat la mănăstirile din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.

În cadrul pelerinajului au fost vizitate Biserica Domnească Sfântul Nicolae și Mănăstirea Curtea de Argeș, ctitoria Sfântului Neagoe Basarab, Paraclisul Mănăstirii Curtea de Argeș, având bucuria de a se închina la moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia. De la Curtea de Argeș, elevii și profesorii însoțitori au mers la Mănăstirea  Robaia și Mănăstirea Negru Vodă  din Câmpulung-Muscel.