Şcoala de vară a Parohiei Brezoi I la cea de-a șasea ediție

12 Iulie 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, luni, 7 iulie, s-a dat startul ediţiei a VI-a a Școlii de vară organizată la Parohia Brezoi I din Protopopiatul Călimăneşti.

50 de copii alături de profesori, învăţători şi preoţi au început  activitățile celei de-a VI-a ediţii a şcolii de vară, printr-o slujbă de Te-Deum. După săvârşirea slujbei, copiilor li s-a prezentat programul ce urmează să se deruleze pe parcursul întregii săptămâni, program ce include ateliere de pictură, muzică, dans, gastronomie, vizionări de film religios, cursuri de limba engleză, drumeţii şi concurs sportiv.

Școala de Vară a fost organizată de Pr. Chima Vasile Marian și Pr. Dr. Preoteasa Daniel, fiind susținută prin implicare unor artiști plastici, profesori și personalități locale, dintre care au fost amintite Angela Tomaselli - atrist plastic, Fereştean Veronica, institutor, Pirtea Cristiana, institutor, Duţă Aurora, profesor, Burlan Monica, profesor, Ioan Livia, profesor, Dumitrescu Elena, profesor, Dobrin Ion, profesor, Dobrin Maria, profesor, în parteneriat cu Liceul ,,Gheorghe Surdu”, Primăria Brezoi, Parcul Naţional Cozia, Comitetul şi Consiliul Parohiei Brezoi I.