Sărbătoarea Sfântului Andrei şi Ziua Naţională a României în Parohia Brezoi I

1 Decembrie 2016 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, în cadrul parteneriatului Parohiei Brezoi I cu Liceul „Gheorghe Surdu” au fost desfăşurate activităţi menite să încununeze Sărbătoarea Sfântului Andrei, Ocrotitorul Românilor, şi Ziua Naţională a României.

Părintele profesor Chima Vasile a vorbit copiilor despre misiunea de încreștinare a poporului român desfășurată de Sfântul Apostol Andrei cât și despre modul în care Biserica, prin vrednicii ei slujitori, a contribuit la păstrarea identității conștiinței naționale în perioada medievală și modernă.

În cadrul centrului parohial, copiii participanţi la programele catehetice, au confecţionat cu ajutorul voluntarilor Prof. Duţă Aurora, doamna Rădulescu Sidonia, doamna Tomulete Ecaterina, Pr. Paroh Preoteasa Daniel,  Pr. prof. Chima Vasile Marian, cocarde tricolore urmând a fi purtate cu ocazia Zilei Naţionale a României.