Seminarul Teologic Sfântul Nicolae

Tabără la Sfânta Mănăstire Bistrița

Acest dar oferit poate fi o dovadă a dragostei și prețuirii de care se bucura elevii din partea conducerii seminarului, precum și un imbold pentru alți tineri, chemați să-L slujească pe Hristos într-o societate care are nevoie din ce în ce mai mult de modele.

În perioada 19-21 februarie 2016, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Seminarul Teologic Liceal Sfântul Nicolae din Râmnicu Vâlcea a organizat o tabără de trei zile la Sfânta Mănăstire Bistrița pentru elevii seminaristi cu rezultatele deosebite la învățătură. A fost un bun prilej de rugăciune, meditație și reculegere, dar și de relaxare și destindere pentru tinerii seminariști care s-au arătat foarte încântați de aceasta inițiativă.

Pe lângă participarea activă la sfintele slujbe, alături de soborul mănăstirii, viitorii slujitori ai altarelor au vizitat și Sfânta Mănăstire Arnota, Schitul Păpușa și peștera Sfântului Grigorie Decapolitul, călcând pe locurile unde au viețuit sfinți părinți ai Bisericii.

Acest dar oferit poate fi o dovadă a dragostei și prețuirii de care se bucura elevii din partea conducerii seminarului, precum și un imbold pentru alți tineri, chemați să-L slujească pe Hristos într-o societate care are nevoie din ce în ce mai mult de modele.