Seminarul Teologic

• Promovarea învățământului teologic vâlcean la Târgul ofertelor educaționale

Preoți, profesori și elevi de la Seminarul Teologic Ortodox Sfântul Nicolae din municipiul Râmnicu Vâlcea au participat în zilele de 19 și 20 mai la „Târgul ofertelor educaționale”, care a avut loc în parcarea și în interiorul mall-ului Shopping City Râmnicu Vâlcea. Evenimentul educațional a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea.

19 Mai 2022
  • Începutul noului an școlar la Seminarul Teologic „Sf. Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea

Luni, 10 septembrie 2018, Seminarul Teologic „Sf. Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea și-a redeschis porțile pentru începerea noului an școlar.

12 Septembrie 2018
  • „Pe urmele Basarabilor” – pelerinaj organizat de Seminarul Teologic din Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la finalul anului școlar 2016-2017, elevii Seminarului Teologic Sfântul Nicolae din Râmnicu- Vâlcea au participat la Pelerinajul „Pe urmele Basarabilor”, desfășurat la mănăstirile din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.

20 Iunie 2017
  • (Video) „Mugur, mugurel”, Corul mixt al Seminarului Teologic și al Liceului de Arte „Victor Giuleanu”

Concert susținut în Așezământul „Sfântul Ierarh Calinic”, 24 iunie 2016
    Coordonatori: Prof. Monica-Valentina Scurtu și Arhid. Codruț-Dumitru Scurtu

4 Iulie 2016
  • Festivitatea de premiere a elevilor Seminarului Teologic „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea

Joi, 23 iunie, Sala Iosif Episcopul a Centrului cultural Sfântul Ierarh Calinic, a găzduit festivitatea de premiere a elevilor Seminarului Teologic „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea.

23 Iunie 2016
  • Seminarul Teologic Sfântul Nicolae

Tabără la Sfânta Mănăstire Bistrița

Acest dar oferit poate fi o dovadă a dragostei și prețuirii de care se bucura elevii din partea conducerii seminarului, precum și un imbold pentru alți tineri, chemați să-L slujească pe Hristos într-o societate care are nevoie din ce în ce mai mult de modele.

2 Martie 2016