Pelerinaj pentru tinerii rromi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Părintele Nicolae Dorin Buda, coordonator al  Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, în parteneriat cu Primăria Comunei Dăești și Biblioteca Publică Locală Dăești, a organizat în data de joi, 11.08.2016, un pelerinaj la Mănăstirea Bistrița la care au participat tineri rromi din localitatea Dăești. Activitatea face parte din programul ,,Pelerini pentru o zi”. De asemenea, cei mici s-au bucurat și de o plimbare prin parcul Zăvoi din Râmnicu-Vâlcea.

Pelerinajul constituie unul dintre principalele mijloace de apropiere a tinerilor de Biserică, împlinind, într-un anume mod, nevoia de căutare a valorilor credinței, de cunoaștere a experiențelor duhovnicești a sfinților, dar și a modalităților de fixare a acestora în cadrul  comunităților prin lucrarea lui Dumnezeu și a sfinților.