Tabără

• Tabăra „Tradiție și noutate”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 24 – 30 iulie 2023, s-a desfășurat la Mănăstirea Cozia, a V-a ediție a Taberei Tradiție și noutate, la care a participat un număr de 23 de tineri din diferite eparhii din țară.

1 August 2023
  • Tabără de muzică psaltică la Mănăstirea Sărăcinești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 8-15 august, la Mănăstirea Sărăcinești s-a desfășurat Tabăra de muzică psaltică.

14 August 2022
  • Tabără de pictură pe sticlă la Mănăstirea Cozia

9 artişti plastici din Bucureşti, Mureş şi Vâlcea participă în perioada 16-26 septembrie la Tabăra de pictură pe sticlă de la Mănăstirea Cozia, care are tematica centrată pe Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul, zugrav de icoane, sculptor şi miniaturist. Vernisajul icoanelor va avea loc vineri, 27 septembrie, la Galeria de Artă din municipiul Râmnicu-Vâlcea. Evenimentul este organizat de Arhiepiscopia Râmnicului şi Uniunea Artiştilor Plastici din România, filiala Vâlcea.

22 Septembrie 2019
  • Tabără internaţională de acuarelă la Mănăstirea Cozia

16 artişti în tehnica acuarelă din România şi Republica Moldova au participat în perioada 4-14 septembrie la Tabăra de acuarelă de la Mănăstirea Cozia. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Râmnicului şi Uniunea Artiştilor Plastici din România, filiala Vâlcea.

14 Septembrie 2019
  • Tabără la Mănăstirea Turnu

În perioada 22-26 iulie s-a desfășurat o nouă tabară la Mănăstirea Turnu, beneficiari fiind elevi de la școlile gimnaziale din Alunu, Popești, Tomșani.

26 Iulie 2019
  • Tabară pentru tineri la Mănăstirea Hurezi

În perioada 22-26 iulie, Arhiepiscopia Râmnicului a organizat o nouă tabără pentru tineri, de care s-au bucurat 17 elevi din Brezoi ce au obținut rezultate deoebite la Olimpiada de Religie, la concursurile naționale și județene de cultură și spiritualitate, dar și copii din familii cu posibilități materiale reduse.

26 Iulie 2019
  • Tabără pentru olimpici la Mănăstirea Hurezi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Varsanufie, 17 elevi olimpici de la diferite școli ale județului Vâlcea au participat în perioada 8-12 iulie la Tabăra de vară de la Mănăstirea Hurezi. Pe lângă obiectivele specifice unei tabere, precum socializare, implicarea în activități creative și recreative, această tabără a avut și scopul de a-i apropia de Biserica lui Hristos și de a-i familiariza pe tineri cu rugăciunea.

17 Iulie 2019
  • Tabără de încondeiat ouă la Vlădești

În perioada 15-19 aprilie, la Școala Generală „Grigore Mihăescu” din Vlădești, are loc cea de-a doua ediție a „Taberei de încondeiat ouă”.

16 Aprilie 2019
  • Tabără pentru tineri în Parohia Mădulari

În perioada 29-31 august, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin  Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul, Parohia Mădulari din Protoieria Drăgășani, a organizat o tabără pentru tineri la Mănăstirea Turnu.

2 Septembrie 2018
  • Tabără Națională pentru Tineri la Mănăstirea Bistrița

În perioada 26-31 august, la Mănăstirea Bistrița din Arhiepiscopia Râmnicului s-a desfășurat cea de-a treia  ediție a Taberei Naționale pentru Tineri Tradiție și noutate.

31 August 2018
  • Tabără pentru tinerii Parohiei Valea Bisericii, Orlești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin coordonarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tinerii din cadrul Arhiepiscopiei, 22 de tineri din Parohia Valea Bisericii - Orlești, din Protoieria Drăgășani au luat parte la activitățile taberei de la Mănăstirea Cozia, în perioada 16-22 iulie 2018.

25 Iulie 2018
  • Tabără pentru copii la Mănăstirea Bistrița

25 de copii au beneficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  de o tabără gratuită la Mănăstirea Bistrița în perioada 10-15 iulie.

18 Iulie 2018