Seară de cateheză în Parohia Foleștii de Jos

30 Ianuarie 2019 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpresfințitului părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în ajunul sărbătoririi Sfinților Trei Ierarhi, ocrotitorii bisericii parohiale din Foleștii de Jos, s-a săvârșit slujba Vecerniei cu Litie, la finalul căreia părintele paroh Dumitru Diaconu a organizat o seară de cateheză.

„Sfinții Trei Ierarhi au trăit adevărul Evangheliei ca început de viață veșnică încă din lumea aceasta şi au învățat dreapta credință şi dreapta viețuire pe toți păstoriții lor, precum şi pe toți cei care au citit de-a lungul veacurilor scrierile lor. Pentru acești mari Arhipăstori Biserica a folosit apelative deosebite ca: mari dascăli ai lumii şi ierarhi, sfinţi părinți ai Bisericii şi mari păstori de suflete.

Modelul Sfinţilor Trei Ierarhi este şi astăzi actual. Ei sunt modele pentru teologi de-a dialoga cu valorile culturii perene şi ale științelor universului, oferindu-ne profunde explicații despre sensul vieții şi despre creația lui Dumnezeu, despre modestie şi prietenie, despre dreptate şi generozitate, despre viaţa pământească trecătoare, ca timp şi loc de căutare a vieţii cerești netrecătoare. Dacă păcatul, ca existență umană egoistă şi posesivă, produce violență, certuri şi războaie, Sfinții Trei Ierarhi ne învață să trăim în pace, să ne rugăm, să iubim pe semenii noștri şi să-i ajutăm”, a subliniat părintele.