Școala din pridvorul Bisericii

6 Mai 2017 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, activitățile catehetice se desfășoară în mod diversificat în Protopopiatul Horezu.

O astfel de activitate se desfășoară în Parohia Cernișoara unde, nemaifiind școală cu clasele I-VIII, puținii copii ai parohiei se deplasează cu microbuzul pentru a ajunge la școală. Părintele paroh Dumitru Andronescu a găsit o modalitate de a-și ajuta copiii din parohie reînviind Școala din pridvorul Bisericii. În fiecare duminică, după Sfânta Liturghie, părintele face pregătire pentru examenul de capacitate cu cei trei copii de clasa a VIII – a din parohie. Copiii sunt foarte receptivi și mulțumesc părintelui lor pentru dragostea fiască pe care le-o poartă.