Istorie şi conştiinţă locală – Complexul Muzeal Măldăreşti

28 Aprilie 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în contextul manifestărilor dedicate Centenarului Marii Uniri, în cadrul activităţilor culturale desfăşurate pe teritoriul judeţului Vâlcea, Liga Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea în colaborare cu Şcoala Gimnazială Măldăreşti, Parohia Măldăreşti au organizat în data de 26 aprilie 2018, în curtea Complexului Muzeal Măldăreşti acţiunea ''Istorie şi conştiinţă locală – Complexul Muzeal Măldăreşti''. Au participat alături de elevii şi cadrele didactice, Musăloiu Simona – director,Dolofan Aida- profesor, Ene Constantin Răducu- profesor de la Şcoala Gimnazială Măldăreşti, doamna Iuliana Mateescu- preşedinte Asociaţia Recunoaşterea Obiceiurilor şi Tradiţiilor Româneşti, Ligia Rizea – istoric, Josepina Duma- medic , Frumuşelu Mihaela – reprezentanta Complexului Muzeal Măldăreşti. Evenimentul organizat de doamna Zenovia Zamfir – reprezentanta Ligii Femeilor Creştine Ortodoxe Vâlcea şi de preot Mădălin Iacovescu- Parohia Măldăreşti a oferit tinerilor o lecţie de istorie şi trăire creştină .Doamna Iuliana Mateescu a evocat viaţa şi activitaea pictoriţei,scriitorei Olgă Greceanu, perosonalitate marcantă a vieţii artistice din secolul trecut. În curtea biserici Sfântul Nicole, monument istoric de importanţă natională şi universală, doamna Ligia Rizea a prezentat şi evidenţiat valoarea frumoasei ctitorii a “jupân Gheorghe Măldărescu, fiul lui Constantantin Măldărescu şi soţia sa, jupâneasa Eva Măldărescu”.