Parohia Bercioiu Parohia Bercioiu

Copilăria, o oază de puritate şi de energie

Duminică, 29 mai 2016, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, la Parohia Bercioiu, din comuna Budești, au avut loc activităţi prin care a fost marcată ziua de 1 Iunie, ziua copilului.

La aceste activități, alături de părintele Dragoș Frunzescu au participat copiii din cadrul parohiei, doamna profesoară de Limba și literatura română Mărăcine Mihaela și doamna învățătoare Vlădulescu Roxana.

Copiilor le-a fost insuflată credința că ei pot fi cei care au legătură vie cu divinitatea, prin sufletul lor curat asemenea mantiei cereşti. Prietenia, este cuvântul - cheie comun în cele două reprezentări realizate de copii, pentru că înseamnă iubire faţă de Dumnezeu, faţă de aproapele nostru şi faţă de virtuţi, cele care înnobilează fiinţa umană pentru a fi pe placul Domnului.