![](http://arhiepiscopiaramnicului.ro/sites/default/files/styles/img-node-slider/public/arhiepiscopiaramnicului/images/2018/06/whatsapp_image_2018-06-01_at_23.27.33.jpeg?itok=I9qD2SYl×tamp=1527938524)
Activități cu tinerii la Parohia Drăgoești I
Cu prilejul sărbătoririi zilei de 1 Iunie, părintele Gheorghe Popa a participat la manifestările dedicate copiilor la Școala Gimnazială Drăgoești unde, în cadrul orei de Religie, a susținut cateheza cu tema Sfinții Trei Ierarhi - modele în educarea și formarea tinerilor.
Cateheza a subliniat valoarea lucrării pastorale, sociale și educaționale a celor trei Mari Părinți ai lumii și Ierarhi ai Bisericii lui Hristos, lucrare a fost posibilă datorită culturii vaste dobândită în marile centre de cultură.
Părintele a arătat că în societatea actuală, „globalizarea, marcată de tendințe secularizate care se manifestă nu de puține ori în mod agresiv față de valorile Ortodoxiei, propunând o netă separare a Bisericii de Școală, „mutilează” într-un anume fel viața, puterile sufletești, capacitatea de exprimare a sentimentelor și, de aceea, este necesar să reafirmăm modelele de educație creștină”.