Acțiune social-filantropică a Parohiei Marcea

19 Decembrie 2019 / Social

Parohia Marcea a organizat marți, 17 decembrie, o acțiune social-filantropică pentru copiii instituționalizați la Centrul de plasament „Casa Pinocchio” din Băbeni.

Acțiunea social-filantropică a fost desfășurată de inimoșii voluntari ai Parohiei Marcea,  comuna Ionești, Protoieria Drăgășani, coordonați de către părintele paroh Gheorghe Anca. În cadrul acțiunii social-filantropice, beneficiarii Centrului de plasament „Casa Pinocchio” din Băbeni au primit o masă caldă și iconițe. La finalul acțiunii, părintele Gheorghe a citit celor prezenți rugăciuni de binecuvântare și mulțumire pentru toate binefacerile primite în anul pe care peste puține zile ne pregătim să-l încheiem.

Acțiunea a fost posibilă în urma protocolului de colaborare încheiat între Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Vâlcea și Parohia Marcea.