Credincioși vâlceni în pelerinaj la mănăstirile Prislop și Lainici

2 Decembrie 2019 / Biroul de catehizare a rromilor

Credincioși vâlceni au participat joi, 28 noiembrie, la o nouă acțiune cultural-duhovnicească în cadrul programului „Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Nicolae-Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat un pelerinaj  la mănăstirile Prislop și Lainici.

„În prima parte a zilei, pelerinii au ajuns la Mănăstirea Prislop, unde au participat la slujba de pomenire a părintelui Arsenie Boca. Pelerinajul a continuat la Mănăstirea Lainici, unde credincioșii s-au închinat la moaștele Sfântului Cuvios Irodion. Organizăm pelerinaje în cadrul programului «Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi», deoarece pelerinajul constituie unul dintre principalele mijloace de apropiere a omului de Biserică, împlinind, într-un anume mod, nevoia de căutare a valorilor credinței, de cunoaștere a experiențelor duhovnicești a sfinților, dar și a modalităților de fixare a acestora în cadrul  comunităților prin lucrarea lui Dumnezeu și a sfinților”, a precizat părintele Nicolae-Dorin Buda.