pelerinaj

• Credincioși vâlceni în pelerinaj la mănăstirile Prislop și Lainici

Credincioși vâlceni au participat joi, 28 noiembrie, la o nouă acțiune cultural-duhovnicească în cadrul programului „Phirutno vas o des - Pelerin pentru o zi”. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Nicolae-Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat un pelerinaj  la mănăstirile Prislop și Lainici.

2 Decembrie 2019
  • Phirutno vaś o des - Pelerin pentru o zi

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Părintele Nicolae Dorin Buda, inspector coordonator al Departamentului de misiune pentru rromi din Arhiepiscopia Râmnicului, a organizat sâmbătă 16 noiembrie, un pelerinaj la Mănăstirea Sfântul Dimitrie Basarabov din Bulgaria, Mănăstirea Sfântul Ioan Rusul și Mănăstirea Comana din Episcopia Giurgiului.

18 Noiembrie 2019
  • Enoriași din Parohia Dobrușa, pelerini la începutul Postului Nașterii Domnului

Pelerinajului lăuntric către Hristos la începutul Postului Nașterii Domnului i-a fost alăturat de părintele Dragoș Butușină și enoriași de la Parohia Dobrușa din Protoieria Drăgășani pelerinajul faptic la mănăstirile Prislop și Lainici.

18 Noiembrie 2019
  • Enoriași din Parohia Dobrușa, pelerini la mănăstiri din Vâlcea și Sibiu

Parohia Dobrușa din comuna Ștefănești, Protoieria Drăgășani, a organizat sâmbătă, 19 octombrie, un pelerinaj la mănăstiri din județele Vâlcea și Sibiu.

19 Octombrie 2019
  • Pelerinaj pentru copii merituoși de la Școala Gimnazială din Călimănești

Parohia Călimănești I a organizat la începutul acestei săptămâni o nouă acțiune cultural-religioasă pentru 50 de elevi cu rezultate bune la învățătură ai Școlii Gimnaziale Șerban Vodă Cantacuzino din orașul Călimănești.

14 Octombrie 2019
  • Pelerin în Dobrogea străbună, pelerinaj pentru copiii din Parohia Câineni II

În perioada 1-5 septembrie, Parohia Câineni II din Protopopiatul Călimănești a organizat în parteneriat cu Primăria comunei Câineni și Școala Gimnazială „General David Praporgescu”, un pelerinaj pentru copiii din comunitate, inițiat de părintele Ionuț-Alexandru Istratie.

8 Septembrie 2019
  • Pelerinaj pentru tineri în Protoieria Râmnicu Vâlcea

În perioada vacanței de vară, parohiile din Protoieria Râmnicu Vâlcea, sub coordonarea Sectorului Învățământ și Activități cu tineretul, organizează pelerinaje și excursii tematice, școli de vară și întâlniri ale tinerilor.

15 Iulie 2019
  • Pelerinaj pentru copiii din centrul rezidențial al Parohiei Trăistari

Copiii din centrul rezidențial al Parohiei Trăistari și cei care locuiesc în casele de tip familial ale Fundației Inimă pentru inimă au beneficiat de un pelerinaj gratuit la mănăstirile Hurezi și Polovragi. Pelerinajul a fost organizat de Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului și Protoieria Râmnicu-Vâlcea, prin implicarea părintelui consilier Cristian Alexandru Bănuță și a părintelui protoiereu Nicolae Proteasa.

4 Iulie 2019
  • Pelerinaj al credincioșilor de la Parohia Dobrușa

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Dobrușa din Protopopiatul Drăgășani a organizat duminică, 23 iunie, un pelerinaj la mănăstirile Curtea de Argeș, Antonești și Trivale.

24 Iunie 2019
  • Copiii de la „Casa Pinocchio” din Băbeni – pelerinaj în Bucovina cu sprijinul Ligii Femeilor Creștine

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 25-26 mai 2019, copiii de la „Casa Pinocchio” din Băbeni, aparținând DGASPC Vâlcea, cu sprijinul membrelor Ligii Femeilor Creștine Ortodoxe, la initiativa doamnei Zenovia Zamfir, au beneficiat de un pelerinaj la mănăstirile din Bucovina în cadrul proiectului „Copilăria, bucuria tuturor”.

28 Mai 2019
  • Elevi de la Școala Take Ionescu în pelerinaj la mănăstiri

În cadrul programului educațional „Să știi mai multe, să fii mai bun!”, elevii clasei a II-a E de la Școala Gimnazială Take Ionescu din municipiul Râmnicu-Vâlcea au fost în pelerinaj la mănăstiri istorice din cuprinsul Arhiepiscopiei Râmnicului.

16 Aprilie 2019
  • Copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni în pelerinaj la Mănăstirea Suiești

Duminică, 18 noiembrie, copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni au mers în pelerinaj la Mănăstirea Suiești, în cadrul pelerinajului „Pe urmele marilor ierarhi vâlceni: Patriarhul Justinian Marina şi Mitropolitul Bartolomeu Anania”'.

18 Noiembrie 2018