pelerinaj

• Copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni în pelerinaj la Mănăstirea Suiești

Duminică, 18 noiembrie, copiii de la Casa „Pinocchio” din Băbeni au mers în pelerinaj la Mănăstirea Suiești, în cadrul pelerinajului „Pe urmele marilor ierarhi vâlceni: Patriarhul Justinian Marina şi Mitropolitul Bartolomeu Anania”'.

18 Noiembrie 2018
  • Pelerinaj pentru tineri în Protoieria Drăgășani

Joi, 30 august, părintele Dragoș Butușină a organizat un pelerinaj la mănăstirile Bâncoveni, Clocociov, Călui, Strehareț, pentru copiii din Parohia Dobrușa, Protoieria Drăgășani.

1 Septembrie 2018
  • Pelerinaj al credincioșilor de la Parohia Dobrușa

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Dobrușa din Protopopiatul Drăgășani a organizat duminică, 29 iulie, un pelerinaj la mănăstirile Dintr-un Lemn, Surpatele, Bistrița, Govora, Cozia, Turnu și Troianu.

31 Iulie 2018
  • Pelerinaj pentru copii organizat de Protoieria Râmnicu-Vâlcea

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu tineretul, Protoieria Râmnicului a organizat în data de 30 iunie un pelerinaj pentru copii la mănăstirile Govora, Bistrița, Hurezi și Dintr-un Lemn.

5 Iulie 2018
  • Parohia Ștefănești a organizat un nou pelerinaj pentru copii și tineri

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sub îndrumarea Sectorului de Învățământ și Activități cu tinerii, în perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, în Protoieria Drăgășani se desfășoară mai multe programe catehetice și proiecte cultural-duhovnicești, adresate tinerilor din parohii.

19 Iunie 2018
  • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie a așezat cinstitul Brâu al Maicii Domnului spre închinare în Catedrala Arhiepiscopală

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Brâul Maicii Domnului de la Mănăstirea Kato Xenia din Grecia a fost adus în pelerinaj în Arhiepiscopia Râmnicului.

14 Iunie 2018
  • Pelerinajul de Florii în orașul Bălcești

Cu binecuvâtarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhepiscopul Râmnicului, în orașul Bălcești s-a desfășurat sămbătă, 31martie, Pelerinajul de Florii.

31 Martie 2018
  • Credincioșii din Budești, pelerini la bisericile din Arhiepiscopia Bucureștilor

În această perioadă de pregătire duhovnicească pentru întâmpinarea slăvitului praznic al Crăciunului, credincioşii din parohiile Budeşti, Sâmnic şi Bârseşti, Protoieria Călimăneşti, însoţiţi de preoţii Laurenţiu Rădoi şi Costinel Enache, s-au rugat sâmbătă, 9 decembrie, la Catedrala patriarhală din Bucureşti, simţind bucuria întâlnirii cu Hristos şi cu Sfinţii Lui.

12 Decembrie 2017
  • Primirea moaștelor Sfântului Sfințit Mucenic Ciprian la Catedrala din Râmnicu-Vâlcea

Astăzi, 29 aprilie, Catedrala Arhiepiscopală Sfântul Ierarh Nicolae și Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica din Râmnicu-Vâlcea s-a îmbrăcat în haine de aleasă sărbătoare. Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, dimpreună cu preoţii şi credincioşii din municipiu, au întâmpinat la ora 16.00 delegaţia care a adus racla cu mâna dreaptă a Sfântului Ciprian, episcopul Antiohiei, izbăvitorul de farmece și vrăji, de la Biserica Sfântul Ciprian – Zlătari din București.

29 Aprilie 2017
  • Pelerinajul de Florii în Râmnicu-Vâlcea

Câteva mii de credincioși și peste două sute de preoți au participat astăzi, 8 aprilie 2017, la tradiționalul Pelerinaj de Florii, desfășurat în Municipiul Râmnicu-Vâlcea.

8 Aprilie 2017
  • Pelerinaj organizat de Biroul de catehizare a rromilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului,  Părintele Nicolae Dorin Buda, coordonator al Biroului de Catehizare a rromilor din Arhiepiscopia Râmnicului, în parteneriat cu Primăria Comunei Dăești, a organizat, sâmbătă, 03 septembrie, un pelerinaj pentru aparținătorii etniei rrome din localitatea Dăești.

5 Septembrie 2016
  • Pelerinaj pentru tineri în Protoieria Râmnicu Vâlcea

În cadrul manifestărilor dedicate Anului omagial al tineretului ortodox și al educației religioase și Anului comemorativ al Sfântului Antim Ivireanul și al tipografilor bisericești, Protoieria Râmnicu-Vâlcea a organizat, sâmbătă, 4 iunie, un pelerinaj la mănăstirile Govora, Bistrița, Hurezi, Surpatele și Dintr-un Lemn.

6 Iunie 2016