Pelerinaj pentru copii merituoși de la Școala Gimnazială din Călimănești

14 Octombrie 2019 / Învățământ

Parohia Călimănești I a organizat la începutul acestei săptămâni o nouă acțiune cultural-religioasă pentru 50 de elevi cu rezultate bune la învățătură ai Școlii Gimnaziale Șerban Vodă Cantacuzino din orașul Călimănești.

„În cadrul Protoieriei Călimănești este derulat de doi ani un proiect, intitulat Micul pelerin, care este dedicat copiilor și tinerilor care au rezultate bune la învățătură, între ei fiind și cazuri defavorizate. În acest sens, pentru a oferi un imbold ca să continue și în acest școlar rezultatele bune la învățătură, Parohia Călimănești I a organizat pentru 50 de elevi un pelerinaj gratuit la mănăstirile Hurezi și Polovragi. Totodată, elevii au vizitat și salina Ocnele Mari. Prin derularea acestui proiect ne-am dorit ca să păstrăm și promovăm în rândul noilor generații cultura locală, să cunoască monumentele bisericești importante și mai ales să fie familiarizați cu spiritualitatea din zona Olteniei de sub munte, pentru ca în viitor să valorifice specificul culturii noastre tradiționale și a trăirii duhovnicești”, a precizat părintele protoiereu Nicolae Laurențiu Ceaușu, parohul bisericii Călimănești I.