Activități catehetice la Parohia Vlădești

25 Aprilie 2018 / Învățământ

În ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, la Biserica cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” din Vlădeşti, au participat la Sfânta Liturghie, elevi din clasele a VII-a şi a VIII-a, de la Şcoala Gimnazială „Grigore Mihăescu”, însoţiţi de profesorul de religie şi alţi dascăli.

Preşcolarii de la Grădiniţa P.P. din Vlădeşti, însoţiţi de doamna educatoare au venit cu bucurie în Casa Domnului.

Părintele paroh Constantin Stănescu a ţinut un cuvânt de învăţătură celor mici, bucurându-se alături de părintele coslujitor Moscalu Marius de această minunată prezenţă.

În cuvântul său, părintele Constantin a afirmat: „aceşti copii aduşi cu bucurie în pragul Sfintei Biserici, în duminici şi sărbători, sunt speranţa într-o societate sănătoasă din punct de vedere moral creştin”.