Daruri pentru bătrâni și persoane nevoiașe

19 Aprilie 2022 / Social

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, părintele Viorel Diaconu de la Parohia Pietrarii de Sus, Protoieria Horezu, împreună cu membrii grupului de sportivi Cicloturism Vâlcea au oferit alimente mai multor familii și persoane nevoiașe din municipiul Râmnicu-Vâlcea.

„Slujirea este corolarul iubirii creştine faţă de om, al sentimentului de
solidaritate cu semenii. Slujirea ţine de însăşi fiinţa de comuniune a Bisericii, de relaţia ei cu umanitatea în care a fost inclusă prin opera Mântuitorului Hristos. r Filantropia este o rodire sau o iradiere a Sfintei Liturghii în viaţa socială, în lume, după cum ne îndeamnă Hristos Domnul zicând: „Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, ca văzând ei faptele voastre cele bune să preamăreascã pe Tatăl vostru Cel din ceruri” (Matei 5,16), a subliniat părintele Viorel Diaconu.