„Cartea cu povești românești” - spectacol de teatru cu păpuşi la Parohiile Valea Cheii și Chiciora

13 Februarie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, duminică, 11 februarie 2024, copiii și tinerii din Parohiile Valea Cheii și Chiciora, au avut bucuria de a viziona gratuit un spectacol de teatru de păpuși, desfășurat în cadrul Centrului educațional „Sfinții Ierarhi Luca și Nectarie”.

La spectacol au participat un număr de aproximativ 50 de copii, cu vârste cuprinse între 5 și 15 ani, care au fost răsplătiți la final cu pizza, fructe și dulciuri.
Inițiativa face parte din proiectul „Cartea cu povești românești, spectacol de teatru cu păpuşi, pentru copiii din mediul rural, derulat la inițiativa doamnei consilier Iuliana Mateescu în colaborare cu Asociația Tinerilor Ortodocși „Sfânrtul Valentin”, din cardul Arhiepiscopiei Râmnicului.
Scopul acestui eveniment a fost posibilitatea participării copiilor din mediul rural la ateliere de teatru și dezvoltare personală.