Parteneriat educațional Biserică-Școală în Parohia Mihăești II

19 Februarie / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Parohia Mihăești II, din Protopopiatul Râmnicu-Vâlcea, în urma parteneriatului dintre Grădinița MIhăești și Biserica „Sfântul Nicoale”, a implementat proiectul educațional „Un stop de credință”.

Parteneriatul dintre Biserică și Școală, reprezintă o formă de comunicare, cooperare și colaborare eficientă. Prin desfășurarea acestei conlucrări, preșcolarii Grădiniței din Mihăești, experimentează diferite activități realizate în biserică sau în sala de curs.
De această dată, părintele paroh, Mihai Marian, i-a vizitat în sala de curs pe micii creștini, unde le-a pus la suflet îndemnuri frumoase despre necesitatea și folosul rugăciunii în viața creștinului. Totodată, cei mici au experimentat activitatea „Vânătoarea de cărți” unde s-au bucurat de un atelier de lectură.
La final, toți copiii au primit iconițe și bomboane din partea parohiei.