Activități catehetice în Parohia Boișoara

9 Octombrie 2018 / Învățământ

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, sub îndrumarea Sectorului  Învățământ și Activități cu tineretul, în cadrul parteneriatului dintre școală și parohie, luni, 8 octombrie, elevii Școlii Gimnaziale Boișoara au participat la activitățile catehetice desfășurate în Biserica „Sfânta Treime” din localitate.

Vorbind elevilor despre simbolismul locașului de cult, părinte Vasile Cristian Mitu a arătat că acesta „înseamnă mai mult decât un simplu edificiu în care se adună periodic, pentru a se ruga sau a participa la servicii religioase. Biserica este locul unde Dumnezeu este prezent într-un mod cu totul special. Este casa Sa, spaţiul dedicat de comunitate şi consacrat prin rugăciunea şi mijlocirea arhiereului care invocă harul şi ocrotirea divină pentru noul lăcaş. Părintele Dumitru Stăniloae considera că Lăcaşul bisericesc este spaţiul central al lucrării mântuitoare a lui Hristos, pentru că inima Liturghiei ce se săvârşeşte în ea este dumnezeiasca Euharistie, care constă în taina prefacerii pâinii şi vinului în Trupul şi Sângele Domnului şi în împărtăşirea cu ele a credincioşilor. O mare parte din celălalt cult săvârşit în ea este alcătuit din celelalte Taine. Iar în Taine, credincioşii primesc prin rugăciuni şi acte văzute ale preotului sau episcopului harul lui Dumnezeu, care - ca lucrare necreată izvorâtoare din fiinţa lui Dumnezeu - nu e despărţit de prezenţa iubitoare a lui Dumnezeu, în această lucrare aflându-se Însuşi Cel ce lucrează”.