Enoriași din Parohia Dobrușa, pelerini la începutul Postului Nașterii Domnului

18 Noiembrie 2019 / Administrativ

Pelerinajului lăuntric către Hristos la începutul Postului Nașterii Domnului i-a fost alăturat de părintele Dragoș Butușină și enoriași de la Parohia Dobrușa din Protoieria Drăgășani pelerinajul faptic la mănăstirile Prislop și Lainici.

„Pelerinajul reprezintă o căutare plină de sens a lui Dumnezeu, prin cinstirea sfinților care se așază pentru fiecare dintre noi drept modele de trăire prin post, rugăciune și faptele milei trupești. Pelerinul este, astfel, într-o permanentă căutare a vieţii de sfinţenie şi a modelelor de sfinţenie, iar experiența aceasta duhovnicească reprezintă un prilej de împrospătare a vieţii spirituale şi de întărire a credinţei la începutul Postului Nașterii Domnului”, a subliniat părintele Dragoș Butușină.