Arhiepiscopul Râmnicului a slujit la parastasul Părintelui Arsenie Boca

28 Noiembrie 2016 / Știri din țară

Luni, 28 noiembrie 2016, la împlinirea a 27 de ani de la trecerea la cele veșnice a părintelui Arsenie Boca, Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, a slujit la Mănăstirea Prislop, locul în care se regăsește mormântul părintelui.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului. Din soborul de ierarhi au mai făcut parte: Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și al Bacăului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și al Strehaiei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și al Harghitei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Daniil, Episcop locțiitor de Dacia Felix, potrivit episcopiadevei.ro

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre valorile autentice ale Ortodoxiei, frumusețea și bogăția cultului ortodox, alături de exprimarea unității de credință și de trăirea duhovnicească în duhul Evangheliei Mântuitorului nostru Iisus Hristos constituind elementele de identitate ale creștinățății răsăritene. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a evocat personalitatea părintelui Arsenie Boca, un model desăvârșit de trăire duhovnicească și un far călăuzitor pentru miile de suflete care îi cer ajutorul în rugăciunile lor.

Înaltpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și al Bacăului, a creionat în câteva cuvinte viața și învățătura părintelui Arsenie Boca, evidențiind un chip de călugăr dedicat întru totul slujirii lui Hristos și un aprig mărturisitor al dreptei credințe în vremuri de grea încercare pentru neamul nostru românesc.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a adresat un cuvânt de mulțumire atât ierarhilor prezenți la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și întregului sobor slujitor, cât și tuturor credincioșilor veniți în număr mare să aducă cinstire și să se roage la această slujbă de pomenire a părintelui Arsenie Boca.

După Sfânta Liturghie, soborul de arhierei, preoți și diaconi au săvârșit slujba parastasului la mormântul Preacuviosului Părinte Arsenie Boca, aflat în cimitirul Mănăstirii „Sfântul Ioan Evanghelistul” – Prislop din județul Hunedoara.